Traktör sektöründe neler oluyor?

Bir senedir sektörde kulislerde konuşulan planların son günlerde hayata geçirildiğini ve kamuoyuyla paylaşıldığını görüyoruz. Erkunt Traktör’ün küresel çaptaki en büyük oyunculardan Hintli Mahindra&Mahindra tarafından satın alınması, Anadolu Motor’un Landini ile yıllardır sürdürdüğü Türkiye’de üretim görüşmelerini hızlı bir şekilde sonuçlandırması, Claas’ın Sanko Holding ile ilerleyen yıllarda üretime de dönüşebilecek bir distribütörlük anlaşmasına varması ve yıllardır Türkiye pazarında yer alan markaların üst üste yaptıkları üretim yatırımlarının altında yaklaşık 1 sene önce çıkartılan kanun hükmünde kararname var.

Sektörün yapısını değiştiren bu kararnameyle Çin, Hindistan, Meksika gibi önemli traktör üretimi olan ülkelerden yapılacak traktör ithalatına %21 gibi rekabeti imkansız hale getirecek bir gümrük vergisi uygulanırken, Avrupa Birliği (AB) ile Türkiye arasındaki Gümrük Birliği anlaşmasından dolayı ilave gümrük vergisi uygulanamamış, bunun yerine 2018 yılından itibaren AB’den ithal edilecek traktörlerin AB’nde güncel tip onay belgeleri olması şart koşulmuştu. Fakat ülkemizde üretilen traktörler için minimum emisyon standardı Tier 3’ken, AB’nde Tier 4 Final olduğundan, dolaylı yoldan AB’nden getirilecek traktörlerin de Tier 4 Final emisyon standardına sahip olması zorunluluğunu doğurmuştu. İki motor arasındaki maliyet farkı da AB’nden getirilen bir traktörün Türkiye’de üretilen bir traktöre oranla maliyetini oldukça yükseltmiş, rekabet etme şansını ortadan kaldırmıştı.

Tüm bu değişiklikler piyasada rekabetçi olabilmek için markaların yerli üretime yönelmesine sebep oldu. Firmalar bu yönde adımlar atarken, yurtdışındaki önemli üreticiler de Türkiye’de üretim ve yatırım yapmayı gündemlerine aldılar. Bu olumlu gelişmeler sektördeki yerlilik oranını ciddi anlamda arttıracak ve ekonomiye pozitif yansımaları olacaktır.

Copyright 2017. traktorsec.com ©, tüm hakları saklıdır.